« Prosinac 2019 »

Online štivo

KAKO IZRADITI ROBOTA U 170 DANA

Učenik Ivan Mrvoš je pokrenuo blog u kojem dokumentira izradu robota u 170 dana. Taj projekt je sam osmislio i sam ga financira, a želja mu je primjeniti naučeno iz područja robotike, digitalne elektronike, programiranja, senzorike, tehničkog crtanja .... i radioničke prakse.
Kako bi robot trebao izgledati, koje bi funkcije imao i s kakvim se izazovima Ivan suočava u realizaciji svoje ideje možete pratiti na adresi

Programiranje C

Programiranje je pisanje uputa računalu što i kako učiniti, a izvodi se u nekom od programskih jezika. Stvaranje programa sadrži u sebi pojedine elemente dizajna, umjetnosti, znanosti, matematike kao i inžinjeringa. Osoba koja stvara program zove se programer.

Programi ili upute za računalo pišu se u programskom jeziku upotrebom određene sintakse i pravila koja vrijede za taj programski jezik .

Naši učenici rade u programskom jeziku C / C++.

Primjeri programa kojie je u C jeziku napisao učenik Jeronim Živković kada je pohađao 2 razred:

1.Program računa broj dana između 2 datuma koje treba unijeti u formatu dd mm yyyy

2. Pretvaranje decimalnih brojeva u rimske

C i Java

Programi učenika Ivana Mrvoša (3. C)

1. aplikacija za mobitele (platforma Android) koja otvara željenu pjesmu s Youtube-a od bilo kojeg rock izvođača
  2. program zamjenjuje članove glavne i sporedne dijagonale kvadratne matrice n-tog reda
  3.  n studenata polagalo je n ispita, program ispisuje rezultate
Engleski jezik

GETTING OLDER

When you look at the old men riding the bus along with fellow youngsters, you can't help not to think about what they're doing with their free time. You may be annoyed by the fact they're roaming around, making crows even more crowded. You may think you're watching walking fossils, but you're gazing upon the men and women who lived to tell the tale.

The tale, be it about war, peace or something else, is written in their wrinkled skins, gray hair and crooked backs. Time has taken its toll and left them tired. Numerous events in their lives, such as wars, president elections, birth of their first children - each made them cry tears of joy or sadness. Like the rocks on the beach they are repeatedly being hit by the tides of time, until it washes them away one day.

However, they do benefit from it. All the experience they've collected makes them smarter. They know the common mistakes, they know when the tide is going to be the strongest. We can conclude it's not awful to grow up and get old. You don't need to die young to stay pretty. Instead, you should look at them and admire them for they have stood the test of time. And we know you can't outsmart time - it can swallow mountains, oceans and people - but it can't be swallowed.

Stijepan Franjić 2. C

AutoCAD

Autocad je najpoznatiji CAD produkt (Computer Aided Design) za projektiranje potpomognuto računalom. Osnovni produkt - 'Autocad' - je sofisticirani projektantski alat široke - univerzalne namjene koji podržava dvodimenzionalno projektiranje, kojim se praktički zamjenjuje klasično projektiranje na papitu, odnosno crtaću dasku i šestar, ili trodimenzionalno modeliranje kompleksnih objekata koji se u "modelnom prostoru" (model space) mogu proizvoljno zumirati, naginjati, okretati, prikazivati u projekcijama, pogledima i presjecima iz svih smjerova, sa perspektivnim efektom ili bez njega, proizvoljno osvjetljavati i randerirati, tako da 3D-prikaz imitira fotografiju virtualnog objekta koji postoji samo u memoriji računala.

U našoj školi učenici se koriste AutoCAD-om i u nastavku nalaze se radovi naših učenika.Učenici koriste AutoCAd u predmatima: Tehničko crtanje i nacrtna geometrija, Strojarske konstrukcije, Vođenje proizvodnih procesa računalom i itd.