SPLITSKI STROJARSKI RJEČNIK
Autor: Nikolina Dolfić, 29. 1. 2021.

Pred vama se nalazi Strojarski rječnik na splitskom govoru čiji je autor Nađan Dumanić, diplomirani inženjer strojarstva i profesor Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku u Splitu na jednom mjestu sakupio, abecedno organizirao i objasnio 740 pojmova i 110 frazema vezanih uz njegova dva područja interesa, strojarstvo i splitsku čakavštinu. Splitski strojarski rječnik je prvenstveno namijenjen učenicima tehničkih škola na području Dalmacije, ali bi ujedno mogao biti zanimljiv i kontinentalcima zbog usporedbe naziva i razumijevanja određenih pojmova.

"Ovako se prije govorilo, ovo je bio rječnik starih meštara (zanačija i artišta) i inženjera (inženjadura), riječi koje pomalo prelaze u zaborav, beside koje je načelo vrime. Kako ih ne bi i pojilo, ovdje su navedene u obliku kako su i izgovarane, uz opis osnovnoga značenja te poneki karakterističan primjer."- kaže profesor Dumanić u svom uvodnom tekstu ovog itekako vrijednog Rječnika.